Bulut Teknolojisi Çözümleri

     
Bulut Teknolojisi Çözümleri
Bulut Teknolojisi Çözümleri
Bulut Teknolojisi Çözümleri
Bulut Teknolojisi Çözümleri

Bulut Teknolojisi Çözümleri

Günümüzün bilişim dünyasının favori teknolojisi Bulut Teknoloji peki önce bulut teknoloji nedir, faydası nedir bir bakmak gerek. Karya BT olarak kurumsal müşterilerimize birçok projede bulut teknolojisine bağlı projeler sunmakta ve çözümler üretmekteyiz. Bulut teknolojisi özetle dosyalarınızı ve yazılımlarınızı online ortamda çalıştırabilme ve erişebilme hizmetidir diyebiliriz. Dropbox, Google Drive gibi son kullanıcıların kullandıkları sistemlerde, Microsoft Azure gibi kurumların kullandığı sistemlerde bulut teknolojisi içerisinde yer almaktadır.

Daha kapsamlı olarak Bulut Teknolojisi, bilgilerin sürekli olarak internette paylaşılan sunucularda saklanması, işlerin bu sunuculara yaptırılması ve geçici olarak istemci tarafına indirilerek kişiye gösterilmesi, üzerinde değişiklikler yapılmasıdır. Bulut Bilişimde servis sağlayıcı kullanıcıya istediği anda hizmeti kullanma kolaylığı sağlar ve bunun karşılığında belirli bir periyodda (genelde aylık) faturalandırma yapar.

Bulut Bilişimi, 4 temel özellik, 5 katman, 3 hizmet modeli ve 4 yerleşim modelinden oluşmaktadır.

Temel Özellik olarak,

Ölçeklenebilir: Servis sağlayıcı hizmetin kapasitesini kullanıcı sayısına göre rahatlıkla arttırıp azaltabilir.

Güvenlik ve Bakım: Bakımlar, sürüm güncellemeleri, güvenlik önemleri servis sağlayıcıya aittir.

Anlık: Son kullanıcı hizmeti kullanmak istediğinde tek yapması gereken bir üyelik başlatmaktır.

Bağımsız: Servis sağlayıcının bulunduğu mekanın hiçbir önemi yoktur. İnternet bağlantısının eriştiği her yerden her an hizm,et sunulabilir.

5 Katman dediğimiz ise; İstemci, Uygulama, Platform, Altyapı ve  sunucudur. Üç hizmet modeli bulunur. Bunlar; SaaS yani Yazılım Hizmeti, PaaS Platform Servisi ve IaaS Altyapı Servisidir. Dört Yerleşim Modeli olarak, Kamusal Bulut ( verilerin ortak tutulduğu), Topluluk Bulut (Ortak ihtiyaçlara sahip firmaların ortaklaşa işlettiği bulut), Özel Bulut (Şirketin kendi bünyesinde tuttuğu bulut), Karma Bulut ( özel ve kamusal bulutların kullanıldığı çoklu sistem).

Bulut Teknolojisi,

 • Son kullanıcı maliyetlerini düşürür

• Altyapı karmaşasını ortadan kaldırır

• Çalışma alanını genişletir. Kısaca her yerden her an çalışmayı destekler.

Bulut Teknolojisinde en önemli konu hizmettir. Belki aynı ürünleri, aynı imkanları bir çok firmadan sağlayabilirsiniz ama firmanıza özel ciddi hizmet almak önemlidir. Artık pek çok şirket CRM, ofis yazılımları, veri saklama, veri tabanı paylaşımı hatta işlemci gücü ihtiyacı duyan yazılımlarına destek gibi güncel hizmetlerden faydalanmak için de Bulut Teknoloji kullanmaktadır. Bulut Teknolojisi bize uygun maliyetli, bakım gerektirmeyen, ölçeklenebilir ve belki de en önemlisi yatırımınızın çöp olma korkusunu yaşamadan istediğimiz zaman vazgeçebileceğimiz hizmetler sunmaktadır. Bunlar içinde işinde tecrübeli ve teknolojik gelişmelere ayak uyduran teknik ekip hizmet için vazgeçilmez unsurdur. Karya BT olarak size farkımızı burada açıkça göstermekteyiz.