Disaster Recovery Hakkında

     
Disaster Recovery Hakkında
Disaster Recovery (DR) Felaket Kurtarma nedir? Faydaları nelerdir? Neden gereklidir?

Disaster Recovery nedir?

Disaster Recovery (DR) Türkçe'deki deyişiyle Felaket Kurtarma verilerinizin bir başka bir konumda yaptığımız veri yedekleme ve bu sistem aracılığıyla güvene aldığımız veri merkezi (data center) olarak doğal felaket ve oluşabilecek data kayıplarında bir yedek olarak oluşturulmasıdır. Bu oluşturulan merkezkere Felaket Kurtarma merkezleri denir. Asıl amaç veri yedeklemek değil,  coğrafik konum olarak başka bir konumda verileri saklayarak felaket durumlarına karşı önlem almaktadır.

Disaster Recovery neden gereklidir?

Disaster Recovery (Felaket Kurtarma) güvenlik zaafiyetlerinden etkilenmeden gerekli durumlarda kurumunuz için operasyonel ve veri kayıpları olmadan çalışmasını sağlar. Bir kuruluş Disaster Recovery Center kurarken veri merkezinin bulunduğu şehirden başka bir şehirde olmasına olmasına dikkat etmelidir. Nitekim Facebook ve Google gibi internet üzerinden uluslararası hizmet veren kurumlar da oluşabilecek bir felkat durumuna karşı dünyanın farklı noktalarına yaptıkları Felaket Kurtarma Veri Merkezi yani  Disaster Recovery Center sayesinde hizmet vermeye devam ettirebilecek şekilde altyapılarını geliştirmişlerdi. Bu sistem sayesinde ana veri merkezinde bir problem oluşursa  ülkedeki diğer birimler Felaket Kurtarma Veri Merkezi üzerinden hizmet almaya devam edebileceklerdir.

İşte bu noktada en dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de Felaket Kurtarma Merkezi bire bir ana veri merkezleri ile aynı sistemlere , özellikle veri depolama üniteleri konusunda aynı olmalıdırlar ki olası bir felaket durumda aynı hizmeti vermeye devam edebilsin.

Bunun yanında daha küçük çaplı ve bu denli Felaket Kurtarma Merkezlerinden ziyade veri yedekleme sistemleri, sunucu barındırma, sunucu yedekleme, network kabini yada yeterli olması halinde sadece bulut çözümleriyle felaketlere karşı önlem alabilirler.

Disaster Recovery Felaket Kurtarma DR