DLP (Veri Kaybını, Sızıntısını Önleme) Sistemi ve Çözümleri

     
DLP (Veri Kaybını, Sızıntısını Önleme) Sistemi ve Çözümleri
Gelişen Bulut ve farklı bir çok depolama sistemiyle birlikte verilerin sızdırılmasını önleme, KVKK(Kişisel Verileri Koruma Kanunu)-GDPR,verilerin koruma altına alınması gibi konular artık daha büyük önem taşımakta.

DLP (Veri Kaybını Önleme)

 
Data Lose Prevention (DLP) Türkçe'deki karşılığı ile (Veri Kaybını Önleme) , kötü amaçlı kişiler tarafından sistem ele geçirildikten sonraki aşama verilerin sızdırılmasıdır. 
Kurumlar verilerin korunması için birçok katman oluşturarak önlem almaya çalışmaktadırlar. Ancak kurum içindeki verilerin sistem dışına bilerek veya bilmeyerek çıkması oldukça önemli bir konudur. Kurumların mutlak suretle önlem almaları gereken bir konu...
Geleneksel olarak kullanılan mevcut güvenlik önlemleri verilerin sızdırılmasını engellemek özellikle bulut sistemlerinin yaygınlaşmasıyla artık yeterli görülmemektedir. 
Karya Teknoloji, Veri Kaybını Önleme Çözümü (Data Loss Prevention | DLP), veri akışının olduğu tüm yollar belirlenen politikaların ışığında denetleniyor ve önemli verilerin kurum dışına yetkisiz bir şekilde çıkarılmasını engelliyor.
Veri Sızıntısını Engelleme Sistemleri; hareketsiz, hareketli ve kullanımdaki verilerin konumu, türü ve bu veri üzerindeki hareketleri izleyerek, kurumun nasıl ve ne kadar verilere sahip olduğunu saptayarak, olası bir sızdırma işlemini önceden kestirerek, bu tehlikelere önlem alır. DLP sistemleri oluşabilecek bir saldırının riski, ne derece veri kaybına neden olabileceği ve politikaların devamlılığı açısından oldukça önem arz etmektedir. DLP çözümleri sayesinde bilgi güvenliliğinin de devamını sağlamış oluruz.
 

DLP (Veri Kaybını-Sızıntısını Önleme) Sisteminin Özellikleri:

 
1-Verilerin kullanım şekli, erişimin içerden mi yoksa dışdardan mı yapıldığı,
2-Verilerin nerede nasıl saklandığı yada kullanıdığına bakmaksızın, sızdırılmasını önlemeya çalışır.
3-Verilerin nerede (ağ, mobil, uç nokta(endpoint) ,bulut, kısısacası depolandığı yer) saklandığını saptar.