Evden Çalışan Şirketler İçin Bilişim Güvenliği Çözümleri

     
Evden Çalışan Şirketler İçin Bilişim Güvenliği Çözümleri
Evden Çalışan Şirketler İçin Bilişim Güvenliği Çözümleri

Evden Çalışan Şirketler İçin Bilişim Güvenliği Çözümleri

Çin’in Wuhan kentinde 2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve tüm Dünyada büyük son yılların en büyük sağlık krizine yol açan Covid-19’a karşı tüm Dünya ülkelerindeki şirketler gibi Türkiye’deki birçok şirkette tedbirler almak durumunda kaldı.

Sağlık bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarılarını dikkate alan ve evden çalışma modeline geçen diğer Dünya ülkelerindeki şirketlerin ardından, Türkiye’de de birçok şirketin personeli evden çalışmaya başladı. Şirket ağlarına uzaktan erişim sağlayarak kesintisiz bir şekilde işlerine devam etmektedir. Ancak bu durum artan kullanıcı sayısıyla beraber maalesef siber tehditleri de beraberinde getirdi. Şirketlerin ve kurumların yeni çalışma düzenleri de siber korsanların hedefi haline gelmesi dolayısıyla şirketler için Covid-19 yalnızca bireyleri değil şirketleri siber manada tehdit etmektedir.

 

 

 

 

 

 

Güvenli Bağlantı için VPN

Evden çalışma ile birlikte sunucu ve programlara bağlantılarda güvenlik konusu oldukça önem arz etmektedir. Uzmanlar bağlantıların güvenliği  için ise sanal ağlar yani VPN kurulumu tavsiye etmektedir. VPN ile birlikte evden çalışarak sistemlerine erişen kullanıcılar olabilecek güvenlik açıklarını en aza indirmiş olacaklardır. VPN ağı ile internetinizin olduğu herhangi bir yerden şirketinize gitmeden verilerinize ulaşabilir, evinize yada bulunduğunuz yere bir bağlantı yapılmış gibi uzaktan bağlanabilirsiniz.

Bunun yanında 5651 sayılı kanunu  kapsamında sistemlerinizle uyumlu şekilde çalışacak Firewall (Güvenlik Duvarı) cihazı almanızı öneririz.