ISO27001

     
ISO27001

ISO27001 nedir? Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı Nedir? İşletmelerinin faaliyetlerini ve müşteri ilişkilerini daimi tutabilmesinin yanı sıra, kendi varlığının devamı için de veriye ve bilgiye erişimi oldukça önemlidir. Özellikle doğru hedef kitleye ulaşabilmek ve müşteri memnuniyetini arttırmak için bilgi oldukça önemlidir. Ancak bu durum müşterisi için olduğu kadar kendisi için de oldukça önemlidir. Bunun içinse ISO 27001 Belgesi bu bilgilerin  ve değerli olan verilerin korunabilmesi ve yönetilebilmesi için bulunmaktadır. Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı, diğer adıyla ISMS denetlenebilir standartlandır. Yeterli ve orantılı ölçülerde güvenlik denetimlerinin sağlanması için tasarlanmış bir uygulamadır. Kurumların risk yönetimlerinden başlayan bu yönetim prosedürleri, risk işletme planlarını, görev ve sorumlulukları, iş devamlılığına ilişkin planları ve acil durum olayları da kapsar. Bütün bunların da kaydının tutulmasını gerektirir. Yine çalışanların ve personellerin de bu kapsamda tehditler ve gizliliğe ilişkin hususlar konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. 

Tüm ticari varlıklar için gerekli olan bilginin korunması önemlidir. Çünkü bilgi gücü de beraberinde getirmektedir. Ticari yatırımlarda ve fırsatların dönüşünün maksimizasyonu da bilgi sayesinde gerçekleşmektedir. Bu durum bilginin korunamaması durumunda zarar olarak da dönebilmektedir. 

Peki, bilgi güvenliği nasıl devreye girmektedir? Bilginin sadece erişim hakkı tanınmış kişiler tarafından kullanılabilir olması gerekmektedir. Sadece ve sadece yetkili kişilerin ve yine aynı şekilde bilgiye erişmesi gereken kişilerin bu bilgilere ulaşması söz konusu olmalıdır. Bu bilgi güvenliğinin temelidir. Bilgi güvenliğindeki üç önemli unsursa kesinlikle bütünlük, erişebilirlik ve gizliliktir. Öyle ki önemli projeler içerisinde bulunan birçok şirketin ortaklar ve çalışanları içerisinde uyguladığı bir gizlilik politikası mevcuttur.

Bütün bu bilgilerin korunmasında etkili olan ISO 27001 Belgesi nereden alınır? Birçok kurum ve kuruluş bu konuda destek vermektedir. Danışmanlık ve Eğitim şirketleri bu noktada kurumların soluklandığı yerler olmaktadır. Şirketlerin başvurduğu bu danışmanlık ve eğitim şirketleri ki bu bazen bilişim şirketleri tarafından da sağlanabilmektedir. Bu yerlerden alınan tüm eğitimler ve gerekli adaptasyonlar neticesinde, bağımsız bir kuruluşa kanıtlayarak belgenizi teslim almanız mümkündür. ISO 27001’in neden önemli olduğu konusuna değinilirse, bilgi varlıklarının farkındalığını sağlamaktır. Bu değerli bilgi varlıklarının ve şirketlere ve kurumlara ait değerlerin korunması için metotların geliştirilmesini sağlamaktadır. İş sürekliliği sağlanarak, uzun yıllar garanti altında olmanın yanı sıra beklenmedik durumlarda da işe devam etmek adına yeterlilk kazanılmaktadır. Rakipler için de aynı zamanda yine prestij kazanmanın en iyi yoludur.