Kurumsal Veri Depolama Çözümler, ( Storage Sistemleri)

     

 

Kurumsal Veri Depolama Çözümleri ( Storage Çözümleri )

Storage (Veri Depoalama , Storage sistemleri ) Nedir?

Veri depolama, elektromanyetik, optik veya silikon tabanlı depolama ortamlarında dijital bilgileri yakalayan ve saklayan toplu yöntemler ve teknolojilerdir Tüketiciler ve işletmeler, kişisel fotoğraflardan iş açısından kritik bilgilere kadar çeşitli bilgileri korumak için buna güvenmeye başladıkları için depolama, dijital cihazların önemli bir bileşenidir.

Depolama, sabit diskler, flash aygıtlar, teyp sistemleri ve diğer ortam türleri dahil olmak üzere, bilgisayara giriş / çıkış (G / Ç) işlemleri aracılığıyla bağlanan aygıtları ve verileri tanımlamak için sıklıkla kullanılır.

Firmalar için veri kaynaklarının iş süreçleri içerisinde gün geçtikçe önemi gittikçe artmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak verilerin güvenli bir şekilde depolanması gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Şirketlerin bu bilgilere kesintisiz olarak ulaşması, sistemlerin çökmesi veya felaket durumlarında dahi, iş sürekliliği sağlanması çok büyük önem arz etmektedir. Bu noktada önemini daha da hissettiren sanallaştırma ile sunucu kaynaklarından en verimli şekilde yararlanma maliyetler açısından değer kazanıyor. Ancak bunun avantajlı veri merkezine tam olarak yansıyabilmesi için sunucular gibi veri sanallaştırılması gereklidir.

Karya Bilişim Teknolojileri olarak; kurumsal şirketlerin ihtiyaç analizini yaparak veri depolama özellikleri ile mevcut kapasiteyi daha verimli kullandırarak, enerji maliyetlerinin düşürülmesine büyük katkılar sağlıyoruz.


Storage Veri Depolama Çözümleri nelerdir? Hangi sistemleri içerir?

Depolama ortamında gezinmek, özellikle işletme düzeyinde depolama alanı satın almadıysanız veya iş depolama ihtiyaçlarınız yakın zamanda değiştiyse ve bundan sonra ne yapacağınızdan emin değilseniz, zor olabilir.

İş veri depolama sistemleri söz konusu olduğunda, başlıca seçenekler doğrudan bağlı depolama ( DAS ), ağa bağlı depolama (NAS) ve depolama alanı ağlarıdır (SAN'lar). İşletmeniz için hangisinin doğru olduğuna karar vermek aşağıdaki faktörlere bağlıdır.

Storage Sistemlerinin (Veri Depolama Çözümleri) Yararları nelerdir?

 • Verimliliğinizi artırın.
 • Hedefe daha çabuk ulaşın.
 • Enerji maliyetlerinizi düşürün.
 • Riskinizi yönetin
 • İş fırsatlarını kaçırmayın.
 • Alan kullanımını en yüksek seviyeye çıkarın.

Veri Depolamanın (Storage sistemlerinin) Katkıları nelerdir?

 • Şirket değerlerinizin farkına varmanızı sağlar.
 • Akıllı özellikleriyle, esnek çözümler sunar.
 • Bilginin güvenle saklanmasını sağlar.
 • Mevcut kapasiteyi daha verimli kullandırarak, enerji maliyetlerini düşürür.
 • Şirket verilerini doğru biçimde saklar ve değerlendirir.
 • Hızla büyüyen veri artışında kurumsal bilgi yönetimi sağlar.
 • Yüksek kapasite ve performans sağlar.
 • Bilgiye hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Veri Depolamaya Neden İhtiyacımız var?

 • Şirketinizdeki bilginin değerini artırarak bilgi ve IT kaynaklarınızı daha verimli kullanırsınız.
 • Maliyetlerinizi düşürerek, şirketinizin verimliliğini artırırsınız.
 • Hızlı, esnek, ölçeklenebilir veri yönetimi sağlarsınız.
 • Bilgiye daha kolay ulaşır, bilginin verimliliğini ve dönüşümünü daha hızlı sağlarsınız.
 • Stratejik yatırımlarda ölçülebilir geri dönüşleri ve tasarruf sağlayacak yöntemleri uygularsınız.
 • İşlemci hızına bağlı olarak performansınızı artırır, yatırım maliyetlerinizi azaltarak rekabet avantajı sağlarsınız.
 • Verilerinizin güvenliğini sağlarsınız.
 • Mevcut ortamlarda bulunan dağınık verinin tek bir noktada toplanmasını sağlarsınız.
 • Tekilleştirme (Deduplication), Sanal Alan Kullanımı ( Thin Provisioning) RAID DP (Yüksek Performanslı RAID6) ve klonlama teknolojileri ile mevcut kapasitenin etkin kullanılmasını sağlayarak daha az disk, dolayısıyla daha az enerji kullanan sistemlere daha düşük maliyetlerle sahip olursunuz.

Dikkate Alınacak Temel Kriterler:

 • Kapasite: Ne kadar veri depolamanız gerekiyor?
 • Ölçeklenebilirlik: Bundan 5 ila 10 yıl sonra saklamak için ne kadar veriye ihtiyacınız olacak?
 • Güvenilirlik: İşletmeniz verileri, dosyaları ve uygulamaları olmadan ayakta kalabilir mi? Arıza süresi işletmeniz için ne yapar?
 • Yedekleme ve Kurtarma: Dosyaları nerede ve ne sıklıkla yedekleyeceksiniz? Dosyaları kaybederseniz ne olur?
 • Performans: Kaç çalışanın dosyaları paylaşması / bunlara erişmesi veya işbirliği yapması gerekiyor, nereden (uzaktan veya şirket içinde) ve ne sıklıkla?
 • Bütçe: Ne kadar harcamanız gerekiyor?
 • BT Personeli ve Kaynaklar: Sisteminizi yönetecek özel bir BT personeliniz var mı?

DAS - Doğrudan Bağlı Depolama

Doğrudan bağlı depolama, depolama sisteminin gerçek ana bilgisayarın bir parçası olduğu veya doğrudan ana bilgisayara bağlı olduğu oldukça basit, az bakım gerektiren, düşük maliyetli bir çözümdür. Bu, harici bir sabit sürücü kadar basit olabilir ve iş istasyonları ile sunucuların bir ağ üzerinden bağlandığı ağ depolamasının tam tersidir. DAS, birçok BT altyapısında kullanılır ve daha büyük DAS depolama birimleri , tek bir muhafazada birden çok disk barındırabilir. Ancak, ekipler arasında daha fazla esneklik ve veri paylaşımı gerektiren bazı iş uygulamaları için, DAS'ın büyüme ve ölçeklendirme yeteneği sınırlıdır - özellikle kısa bir süre içinde çok fazla iş büyümesi görmeyi bekliyorsanız.

 • En İyi Kullanım Senaryosu: DAS, yalnızca yerel olarak veri paylaşması gereken, çalışmak için tanımlanmış, büyümeyen bir bütçeye sahip olan ve karmaşık bir sistemi sürdürmek için BT desteğine çok az sahip olan veya hiç olmayan küçük işletmeler için idealdir.
 • En Kötü Kullanım Durumu Senaryosu : DAS, hızla büyüyen, hızla ölçeklenmesi gereken, mesafeler arasında paylaşma ihtiyacı duyan ve aynı anda çok sayıda sistem kullanıcısı ve etkinliğini desteklemesi gereken işletmeler için iyi bir seçim değildir.

NAS - Ağa Bağlı Depolama

Ağa bağlı depolama, bir ağ üzerinden özel dosya hizmeti ve paylaşımı sunar. Daha yüksek çok diskli iş yükleri için tasarlanmış RAID ve değiştirilebilir sürücüler gibi özelliklerle performansı ve güvenilirliği artırır . NAS depolama, aynı zamanda, DAS'tan depolama sistemlerini konsolide etmek için iyi bir çözümdür - ayrıca, tek bir merkezi, paylaşılan depolama sistemine sahip olmak, uzun vadede paradan tasarruf edecek, karışıklığı ortadan kaldıracak ve sistem arızası veya kesinti durumunda güvenilirliği artıracaktır. NAS, KOBİ'ler için en iyi seçim olarak bilinir.

 • En İyi Kullanım Durumu Senaryosu: NAS, yeni kullanıcıları veya büyüyen verileri barındırmak için gerektiğinde hızla ölçeklenebilen minimum bakım gerektiren, güvenilir ve esnek bir depolama sistemine ihtiyaç duyan KOBİ'ler ve kuruluşlar için mükemmeldir.
 • En Kötü Kullanım Durumu Senaryosu : Bir Fiber Kanal bağlantısı tarafından desteklenen blok düzeyinde verileri aktarması gereken kurumsal kuruluşlardaki sunucu sınıfı cihazlar, NAS'ın gereken her şeyi sağlayamayacağını görebilir. Maksimum veri aktarımı sorunları NAS ile ilgili bir sorun olabilir.

SAN - Depolama Alanı Ağı

Bir depolama alanı ağı, sunucular ve depolama aygıtları arasında blok düzeyindeki verileri aktaran özel, yüksek performanslı bir depolama sistemidir. SAN, genellikle veri merkezlerinde, kuruluşlarda veya sanal bilgi işlem ortamlarında kullanılır. NAS'ın paylaşımı, esnekliği ve güvenilirliği ile DAS'ın hızını sunar. SAN depolama, karmaşık, görev açısından kritik uygulamaları desteklemek için tasarlanmış çok gelişmiş bir seçenektir.

 • En İyi Kullanım Durumu Senaryosu: SAN, veri merkezlerinde veya büyük ölçekli kurumsal organizasyonlarda görev açısından kritik dosya veya uygulamaların blok düzeyinde veri paylaşımı için en iyisidir.
 • En Kötü Kullanım Durumu Senaryosu : SAN, önemli bir yatırım olabilir ve genellikle ciddi büyük ölçekli bilgi işlem ihtiyaçları için ayrılmış gelişmiş bir çözümdür. Sınırlı bir bütçeye ve az sayıda BT personeline veya kaynağına sahip küçük ila orta ölçekli bir kuruluş muhtemelen SAN'a ihtiyaç duymayacaktır.

İşletmeniz için en iyi depolama seçeneğini seçmek, gerçekten hangi ağ kriterlerinin en önemli olduğuna karar vermenize bağlıdır. İş operasyonlarınız için hangi faktörlerin gerekli olduğunu öğrendikten sonra, özel ihtiyaçlarınıza uygun depolama seçeneğini bulabilirsiniz.

Storage Sistemleri Bulunan Şirketler Veri Depolama Çözümlerinin Farkına Varıyor

Veri depolama teknolojileri, şirketlerin sahip oldukları en değerli kaynak olan bilginin saklanması, sınıflandırılması ve korunması alanında çok farklı çözümler sunuyor.

Koşullar ne olursa olsun değişmeyen bir şey var ki, o da dünyada bilginin sürekli çoğalmasıdır. Bu nedenle veri depolama, veya daha geniş bir kavram olarak ele almak gerekirse “ kurumsal bilgi yönetimi”, şirketlerin gündeminde sürekli tazeliğini koruyan bir konu. Ölçeği ne olursa olsun, tüm şirketlerin bu konuda kendilerine uygun stratejiler geliştirerek doğru kaynaklara doğru yatırımları gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Bu stratejilerin başarılı olabilmesi ve istenen sonucu verebilmesi için de çok dikkatli bir planlama sürecinden geçmek ve ihtiyaçları net olarak ortaya koymak çok önemli. Aksi halde sonuç kolaylıkla hüsrana dönüşebiliyor.

Doğru planlanmış bir uygulamanın önemli getirileri var. Gartner’ın yaptığı bir analize göre, 2009 yılında bilgi denetimi alanında yatırım yapan şirketlerin veri ve içerik yönetim maliyetlerinin, bu yatırımı yapmayan şirketlere kıyasla yüzde 50 daha az olacağı öngörülüyor.

Buna sahip olduğu verileri doğru biçimde saklayabilen ve değerlendirebilen şirketlerin kendilerini ve müşterilerini daha iyi tanımalarını eklerseniz, tüm bu yatırımların özellikle içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda büyük bir gereklilik haline geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve bilgisayar kullanımının artması nedeni ile gerek iş gerekse kişisel verilerimizin dijital ortamlarda saklanması ihtiyacını ortaya çıkartmıştır. İhtiyaç duyulan bu verileri saklamak istediğimizde karşımıza üç çözüm çıkmaktadır.

Veri Depolama Çözümlerinin Faydaları

 • İhtiyaç duyulan depolama alanını sunarlar.
 • Kullanılabilirlilik : SAN çözümleri diğer çözümlere göre daha fazla kullanılabilirlik zamanı sunmaktadır. Bu çözümün uygulanması ile kurumlarda datalere ulaşma sorunları minumum düzeye inmekte bu yolla iş gücü kayıplarının önüne en fazla düzeyde geçilebilmektedir. Bir saatlik bir çalışma kaybının kuruma getireceği maliyet kurumdan kuruma değişmek ile birlikte yeri geldiğinde çok büyük olabilir. Çalışılamayan zamanlarda oluşabilecek olan prestij kayıplarının değeri ise para ile ölçülemeyecek oranlara yükselebilir.
 • Performans : Bu tür ürünler performansı maksimimuma çıkartacak şekilde tasarlanmışlardır.  Örneğin bir servera takabileceğiniz disk sayısı sınırlı iken, bu ürünlere çok daha fazla disk ekleyebilirsiniz ve bu yolla yüksek Disk  I/O performansına ihtiyaç duyan uygulamalar için gerekli performansı verebilirsiniz.
 • Kapasitenin etkin kullanılması: SAN çözümleri DAS çözümlerine göre kapasiteyi daha etkin kullanabilmektedir.  Bir DAS ünitesine takılan diskler sadece bağlı bulunduğu sunucu tarafından kullanılabilmektedir.  Bir SAN ünitesine takılı olan diskler ise o SAN ortamına bağlı bulunan tüm sunucular tarafından paylaşılabilmektedir. Bu yolla atıl kapasitelerin önüne geçilmektedir.
 • Yedekleme: SAN ortamlarında yedekleme imkanları daha gelişmiştir. Mevcut dataların snapshotları alınabilir, uzak bir bölgede bulunan bir storage ile dataların replikasyonu sağlanabilir ve bu yolla her hangi bir felaket durumunda tüm verilerimizin uzak bir lokasyonda mevcut olmasını ve kullanılabilir durumda olmasını garanti altına almış oluruz.
 • İş sürekliliği: SAN çözümü ile verimizin devamlı kullanılabilir olmasını sağladık. Peki Serverımızun işletim sisteminde veya üzerinde çalışan uygulamada bir sorun olduğunda ne yapacağız. İşletim sistemini yeniden yüklemek gerekli yamaları yüklemek üzerinde çalışan uygulamayı kurmak ne kadar zamanımızı alacak. Standart prosedürleri uygulanması ve her şeyin yolunda gitmesi durumunda en az 3-4 saatlik bir iş gücü kaybı olacaktır. Peki ya bir donanım arızası olursa ve değişmesi gereken donanımın bir kaç gün temin edilemediği durumlarda ne kadar bir iş gücü kaybımız olacak.  Bu tür olumsuz durumlardan kurtulmak amacı ile Cluster yapıları kurulmakta ve bir serverımız devre dışı kalsa bile ikinci serverımızdan işlemlerimizi yapmaya devam ederiz. Bu tür yapıları kurabilmek için ise SAN yapısının mutlaka oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca bazı Cluster çözümlerinde her iki serverımız aynı anda kullanılabilmekte ve iş yükü bu sunucular arasında dağıtılarak sunucularımızdan daha fazla performans alınması sağlanmaktadır.
 • SAN kullanılarak yapılan sanallaştırmalar: Günümüzde bir çok firma fiziksel makinalarını sanal makinalar üzerine taşımaktadırlar. Sanallaştırma çözümlerinde yüksek kullanılabilirlilik sağlayabilmemiz için cluster yapısında kurulması ve bunun içine ortak bir depolama alanına ihtiyacımız bulunmaktadır. SAN ortamı bize bu imkanı sağlayacaktır.

Peki sanallaştırma bize ne sağlayacaktır: Var olan sunucularımızı daha etkin kullanmamızı sağlayacaktır. Yapılan konfigurasyona ve ihityaçlara göre değişmekle birlikte  32 GB memory’e sahip çift işlemcili bir sunucuda 10 adet sunucu rahatlıkla çalışabilmektedir.

 • Lisans maliyetlerinde avantaj sağlayacaktır.
 • İş sürekliliği :  Vmware ESX ile yapılan sanallaştırma çözümlerinde fiziksel sunucularınızda bakım yapacağınız zaman sanal sunucularınızı diğer bir fiziksel ortama hiçi bir kesinti olmaksızın aktarabilir ve bakımınızı yapabilirsiniz.  Tüm sanal sunucularınız High Availibility teknolojisi ile Cluster yapıda olur. Sunucunuzun beklenmedik bir şekilde arızalanması durumunda diğer sanal makinalarınız diğer sunucuda çalışmaya başlayacaklardır. Yaptığımız testlerde 2,5 dakika içerisinde clientlar Exchange server ile iletişim kurmuşlardır.

Son Olarak Veri Depolama Sistemleriyle İlgili Bilinmesi Faydalı Olacak Bilgiler;

Veri depolama nasıl çalışır?

Terim depolama genellikle kullanıcının verilerine hem bakın ve daha spesifik olarak yakalama için kullanılan entegre donanım ve yazılım sistemleri, yönetmek ve verileri öncelik verebilir. Bu, uygulamalar, veritabanları, veri ambarları, arşivleme, yedekleme araçları ve bulut depolamadaki bilgileri içerir .

Dijital bilgiler, yazılım komutları kullanılarak hedef depolama ortamına yazılır. Bir bilgisayar belleğindeki en küçük ölçü birimi, tek bir kapasitörde bulunan elektrik voltajı düzeyine göre 0 veya 1 ikili değeriyle tanımlanan bir bittir . Sekiz bit bir bayt oluşturur .

Bilinmesi gereken diğer kapasite ölçümleri şunlardır:

 • kilobit (Kb)
 • megabit (Mb)
 • gigabit (Gb)
 • terabit (Tb)
 • petabit (Pb)
 • exabit (Eb)

Daha büyük önlemler şunları içerir:

 • kilobayt (KB) 1.024 bayta eşittir
 • 1.024 KB'a eşit megabayt (MB)
 • gigabayt (GB) 1.024 MB'ye eşittir
 • 1.024 GB'a eşit terabayt (TB)
 • petabayt (PB) 1.024 TB'ye eşit
 • eksabayt (EB) 1.024 PB'ye eşit

Çok az kuruluş, bir eksabayt veriye erişebilen tek bir depolama sistemine veya bağlı sisteme ihtiyaç duyar, ancak birden çok petabayta ölçeklenen depolama sistemleri vardır.

Veri depolama kapasitesi gereksinimleri, bir uygulamayı, bir dizi uygulamayı veya veri setini çalıştırmak için ne kadar depolama gerektiğini tanımlar. Kapasite gereksinimleri, veri türlerini dikkate alır. Örneğin, basit belgeler yalnızca kilobayt kapasite gerektirebilirken, dijital fotoğraflar gibi grafik yoğun dosyalar megabayt alabilir ve bir video dosyası gigabayt depolama alanı gerektirebilir. Bilgisayar uygulamaları genellikle bunları çalıştırmak için gereken minimum ve önerilen kapasite gereksinimlerini listeler.


.

Bir elektromekanik diskte, baytlar veri bloklarını sektörler içinde depolar. Sabit disk, ince bir manyetik malzeme tabakası ile kaplanmış dairesel bir plakadır. Disk bir mil üzerine yerleştirilir ve dakikada 15.000 devire (rpm) varan hızlarda döner. Veriler döndükçe manyetik kayıt kafaları kullanılarak disk yüzeyine yazılır. Yüksek hızlı bir aktüatör kolu, kayıt kafasını disk üzerindeki ilk kullanılabilir alana konumlandırarak verilerin dairesel bir şekilde yazılmasına izin verir.

Standart bir diskteki sektör 512 bayttır. Diskteki son gelişmeler , tabağın alan yoğunluğunu artırmak için veri yazma işlemlerinin üst üste binen bir tarzda meydana geldiği, shingled manyetik kaydı içermektedir .

Katı hal sürücülerde ( SSD'ler ) veriler, hücrenin elektrik yükünü korumasını sağlayan kayan kapı transistörleriyle tasarlanmış havuzlanmış NAND flash'a yazılır. Bir SSD teknik olarak bir sürücü değildir, ancak milimetre boyutundaki silikon yongalara yerleştirilmiş potansiyel olarak milyonlarca nanotransistör içeren, entegre bir devreye benzer tasarım özellikleri sergiler .

Yedek veri kopyaları, hiyerarşik bir depolama yönetim sistemi yardımıyla disk araçlarına yazılır. Ve geçmiş yıllara göre daha az yaygın olarak uygulanmasına rağmen, bazı kuruluşların taktiği, disk tabanlı yedekleme verilerini üçüncül bir depolama katmanı olarak manyetik banda yazmaya devam ediyor Bu, yasal düzenlemelere tabi kuruluşlarda en iyi uygulamadır.

Sanal bant kitaplığı ( VTL ) hiç bant kullanmaz. Verilerin sırayla disklere yazıldığı, ancak teybin özelliklerini ve özelliklerini muhafaza eden bir sistemdir. Bir VTL'nin değeri, hızlı kurtarılması ve ölçeklenebilir olmasıdır.

Depolama hiyerarşisini değerlendirme

Kuruluşlar, bir uygulamanın kapasitesine, uyumluluğuna ve performans gereksinimlerine bağlı olarak farklı depolama ortamlarına veri yerleştirmeyi otomatikleştirmek için kademeli depolamayı giderek daha fazla kullanıyor.

Kurumsal veri depolama, verilerin nasıl kullanıldığına ve gerektirdiği ortam türüne bağlı olarak genellikle birincil ve ikincil depolama olarak sınıflandırılır. Birincil depolama , bir şirketin günlük üretiminin ve ana iş kollarının merkezinde bulunan uygulama iş yüklerini yönetir.

Birincil depolama , bazen ana depolama veya birincil bellek olarak adlandırılır . Veriler, rastgele erişim belleğinde ( RAM ) ve işlemcinin L1 önbelleği gibi diğer yerleşik cihazlarda tutulur İkincil depolama, flash, sabit disk, teyp ve G / Ç işlemleri gerektiren diğer aygıtlardaki verileri kapsar. İkincil depolama ortamı genellikle yedekleme ve bulut depolamada kullanılır.

Birincil depolama, genellikle depolamanın bilgisayar işlemcisine yakınlığı nedeniyle ikincil depolamaya göre daha hızlı erişim sağlar Öte yandan, ikincil depolama, birincil depolamadan çok daha fazla veri tutabilir. İkincil depolama ayrıca etkin olmayan verileri bir yedek depolama cihazına kopyalar , ancak tekrar ihtiyaç duyulması durumunda yüksek düzeyde kullanılabilir durumda tutar.

İşin dijital dönüşümü, giderek daha fazla şirketin birden çok hibrit bulut kurmasına neden oldu ve yerel depolamayı desteklemek için bir uzak katman ekledi.

Veri depolama cihazlarının / ortamlarının türleri

Veri depolama ortamlarının farklı kapasite ve hız seviyeleri vardır. Bunlar arasında önbellek, dinamik RAM ( DRAM ) veya ana bellek; manyetik bant ve manyetik disk; CD'ler, DVD'ler ve Blu-ray diskler gibi optik diskler; flash bellek ve bellek içi depolamanın çeşitli yinelemeleri ; ve önbellek.

Ana belleğin yanı sıra, bilgisayarlar kalıcı olmayan salt okunur bellek (ROM) içerir, bu da verilerin yazılamayacağı anlamına gelir.

Günümüzde kullanılan ana depolama ortamı türleri arasında sabit disk sürücüleri ( HDD'ler ), katı hal depolaması, optik depolama ve teyp bulunur. Dönen HDD'ler, medyaya veri okuyan ve yazan disk kafalarına sahip manyetik ortamda kaplanmış üst üste istiflenmiş plakalar kullanır. HDD'ler kişisel bilgisayarlarda, sunucularda ve kurumsal depolama sistemlerinde yaygın olarak kullanılan depolamadır, ancak SSD'ler disk ile performans ve fiyat denkliğine ulaşmaya başlamıştır.

SSD'ler verileri kalıcı flash bellek yongalarında depolar. Dönen disk sürücülerin aksine, SSD'lerin hareketli parçaları yoktur. HDD'lerden daha pahalı kalmalarına rağmen, her tür bilgisayarda giderek daha fazla bulunurlar. Henüz ana akım haline gelmemiş olsalar da, bazı üreticiler RAM ve flash hibritini birleştiren depolama cihazları gönderiyor.

Optik veri depolama , bilgisayar oyunları ve filmler gibi tüketici ürünlerinde popülerdir ve ayrıca yüksek kapasiteli veri arşivleme sistemlerinde de kullanılır.

Flash bellek kartları , akıllı telefonlar, tabletler, ses kaydediciler ve medya oynatıcılar gibi dijital kameralara ve mobil cihazlara entegre edilmiştir. Flash bellek, Secure Digital kartlarda, CompactFlash kartlarda, MultiMediaCard'larda ve USB bellek çubuklarında bulunur.

Fiziksel manyetik disketler flaş çağında nadiren kullanılır. Eski modellerin aksine, yeni bilgisayar sistemlerinde manyetik diske alternatif olarak ortaya çıkan disketleri yerleştirmek için yuvalar bulunmuyor. Disketlerin kullanımı 1970'lerde başladı, ancak 1990'ların sonunda aşamalı olarak kaldırıldı. Sanal disketler bazen 3,5 inçlik fiziksel disket yerine kullanılır ve kullanıcıların bir bilgisayardaki A: sürücüsüne eşlenmiş bir görüntü dosyasını bağlamasına olanak tanır.

Kurumsal depolama ağları ve sunucu tarafı flash

Kurumsal depolama satıcıları, kuruluşların büyük hacimli verileri toplamasına ve yönetmesine yardımcı olmak için entegre NAS sistemleri sağlar. Donanım, sabit sürücüler, flash sürücüler veya hibrit kombinasyonla donatılmış depolama dizileri veya depolama sunucularını ve dizi tabanlı veri hizmetleri sunmak için depolama işletim sistemi yazılımını içerir.

Depolama yönetimi yazılımı arşivleme, klonlar, veri kopyalama yönetimi, çoğaltma ve anlık görüntüler için veri koruma araçları sunar. Sıkıştırma, veri tekilleştirme ve basit kaynak sağlama gibi veri azaltma özellikleri, çoğu depolama dizisinin standart özellikleri haline geliyor. Yazılım ayrıca, ikincil veri depolamaya veya bir felaket kurtarma planını veya uzun vadeli bekletmeyi desteklemek için bir hibrit buluta katmanlama için veri yerleşimini yönetmek için ilke tabanlı yönetim sağlar.

2011'den bu yana, artan sayıda işletme, disk dizilerine ek veya yedek olarak yalnızca NAND flash tabanlı SSD'lerle donatılmış tüm flaş dizilerini uyguladı.

Diskten farklı olarak, flash depolama aygıtları verileri depolamak için hareketli mekanik parçalara güvenmez, bu nedenle verilere daha hızlı erişim ve HDD'lerden daha düşük gecikme sunar. Flash kalıcıdır ve depolama sistemi güç kaybetse bile verilerin bellekte kalmasına izin verir. Disk tabanlı depolama sistemleri, verileri kalıcı kılmak için yerleşik pil yedeklemesi veya kapasitörler gerektirir. Ancak, flash henüz diske eşdeğer bir dayanıklılık elde edememiştir ve bu da her iki ortam türünü de entegre eden karma dizilere yol açmaktadır.

Ağ bağlantılı depolama sistemlerinin üç temel tasarımı vardır. En basit yapılandırmasında, doğrudan takılan depolama ( DAS ), ayrı bir bilgisayardaki dahili sabit sürücüyü içerir. Kuruluşta DAS, bir sunucudaki bir sürücü kümesi veya Küçük Bilgisayar Sistemi Arabirimi (SCSI), Seri Bağlı SCSI (SAS), Fiber Kanal (FC) veya internet yoluyla doğrudan sunucuya bağlanan bir grup harici sürücü olabilir. SCSI (iSCSI).

NAS, birden çok dosya düğümünün kullanıcılar tarafından, tipik olarak bir Ethernet tabanlı yerel alan ağı (LAN) bağlantısı üzerinden paylaşıldığı dosya tabanlı bir mimaridir. NAS'ın avantajı, dosyalayıcıların tam özellikli bir kurumsal depolama işletim sistemi gerektirmemesidir. NAS cihazları, tarayıcı tabanlı bir yardımcı programla yönetilir ve ağdaki her düğüme benzersiz bir IP adresi atanır.

Ölçeklenebilir NAS ile yakından ilişkili olan nesne depolaması , bir dosya sisteminin gerekliliğini ortadan kaldırır. Her nesne benzersiz bir tanımlayıcıyla temsil edilir. Tüm nesneler tek bir düz ad alanında sunulur.

Bir depolama alanı ağı ( SAN ), yüksek performanslı blok depolamaya ihtiyaç duyan birden çok veri merkezi konumunu kapsayacak şekilde tasarlanabilir. SAN ortamında, blok aygıtlar ana bilgisayara yerel olarak bağlı depolama olarak görünür. Ağdaki her sunucu, paylaşılan depolamaya doğrudan bağlı bir sürücü gibi erişebilir.

Son yıllarda düşen fiyatlar ile birlikte NAND flash'taki gelişmeler, yazılım tanımlı depolamanın yolunu açtı Bu yapılandırmayı kullanan bir kuruluş, depolama yönetimini uygulamak için üçüncü taraf depolama yazılımını veya özel açık kaynak kodunu kullanarak x86 tabanlı bir sunucuya emtia fiyatına sahip SSD'leri yükler.

Geçici olmayan bellek ekspres ( NVMe ), flash için gelişen bir endüstri protokolüdür. Endüstri gözlemcileri, NVMe'nin flash depolama için fiili standart olarak ortaya çıkmasını bekliyor. NVMe flash, uygulamaların , bir ağ ana bilgisayar veriyolu adaptörüne taşınan SCSI komut setlerini atlayarak, Çevresel Bileşen Ara Bağlantı Ekspres ( PCIe ) bağlantıları aracılığıyla doğrudan bir merkezi işlem birimi (CPU) ile iletişim kurmasına olanak tanır NVMe over Fabrics (NVMe-oF), kurulu Ethernet, FC veya InfiniBand ağ bağlantısını kullanarak bir ana bilgisayar ile flash hedef arasında veri aktarımını hızlandırmayı amaçlamaktadır.

Geçici olmayan çift sıralı bellek modülü ( NVDIMM ), bir bellek veri yolundaki standart bir DIMM yuvasına takılan tümleşik yedek güce sahip hibrit NAND ve DRAM'dir . NVDIMM'ler, DRAM'deki normal hesaplamaları işlemek için yalnızca yedekleme için flash kullanır. Bir NVDIMM, bilgisayarın üreticisinin sunucuyu değiştirdiğini ve aygıtı tanımak için temel giriş-çıkış sistemi ( BIOS ) sürücülerini geliştirdiğini varsayarak, flaşı anakarta yaklaştırır NVDIMM'ler, kapasite eklemek yerine sistem belleğini genişletmenin veya yüksek performanslı depolama sarsıntısı eklemenin bir yoludur. Piyasadaki mevcut NVDIMM'ler 32 GB ile zirvede, ancak form faktörü yalnızca birkaç yıl içinde 8 GB'den 16 GB'a çıktı.

Başlıca veri depolama satıcıları

Kurumsal depolama pazarındaki konsolidasyon, son yıllarda birincil NAS ve SAN dizisi satıcıları alanını kazandı. Pazara disk ürünleriyle giren depolama satıcıları artık satışlarının çoğunu tamamen flash veya hibrit flash'tan elde ediyor.

Veri Depolama Sistemleri fiyatları, Storage Fiyatları, Veri depolama cihazları, Storage Cihazları gibi başlıklarda merak ettiğiniz her şey için bizimle iletişime geçebilirsiniz.