Firewall Çözümleri​

İnternet güvenliği ile ilgili konularda sıkça bahsedilen güvenlik duvarı kavramı, temelde internet üzerinden sistemlere erişimi kısıtlayan/engelleyen yazılımlarla, genellikle internet ağ geçidi hizmeti (ana internet bağlantısını sağlayan servis – ağ geçidi) olarak oluşturulur. bilgisayar güvenlik sistemine. verilen jenerik addır.

Güvenlik duvarı, yerel bir ağı İnternet saldırılarından korumanın birçok yolundan biridir. Genel olarak iki tip güvenlik duvarı yapısından bahsedebiliriz; veri trafiğini engelleyen tipler ve veri trafiğine izin veren tipler. Bazı güvenlik duvarı türlerinde veri akışının engellenmesi kritik iken bazılarında veri trafiğinin düzenlenmesi ve sınırlandırılması da önemlidir. Tipik olarak, ağa dışarıdan yetkisiz erişimi önlemek için bir güvenlik duvarı kurulur. Ağdan harici erişim ücretsizken, ağa harici erişim kısıtlanmıştır.

Bazı güvenlik duvarları yalnızca e-posta trafiğine izin verirken, diğerleri farklı veri aktarım türlerine izin verir, ancak potansiyel olarak sorunlu hizmetleri (FTP, NFS, X-Windows gibi) ve belirli iletişim türlerini engeller. Bu tür seçimler ve erişim yalnızca kullanıcının takdirine bağlıdır.

Güvenlik duvarının temel amacı, bir ağı bozmak veya sızmak isteyenlerin önüne geçmektir. Genel olarak güvenlik duvarları, şirketler ve veri merkezleri tarafından sıklıkla kullanılan bir güvenlik önlemidir. Bir güvenlik duvarı, bir güvenlik ve kontrol ağ geçidi sağlar. Ayrıca modem üzerinden sisteme bağlantı kurulmak istendiğinde firewall da bu bağlantıyı kontrol etme ve izleme imkanına sahiptir.

Tek seferlik parolalar gibi çeşitli kullanıcı erişim kontrolü ve yetkilendirme mekanizmalarının güvenlik duvarlarıyla birlikte kullanılması, yerel ağ güvenliğinin artırılmasının bir unsurudur. Güvenlik duvarı, kullanıcı parolalarını ve yetkilerini tanımlama ve kullanma ve bu bilgilerin ağlar arasındaki akışını gizleme gibi ek işlevler sağlar.

İletişim

Adres: Esentepe Mah.
Kore Şehitleri Cad. No:38/7
Şişli/İstanbul

Tel: +90 212 217 35 35

Fax: +90 212 283 10 11

info@karyabt.com

Copyright © 2023 Karya Teknoloji ve Danışmanlık Hizmetleri AŞ. | Sitede yayınlanan yazılı ve görsel meteryalin tüm hakları saklıdır.