SAP HANA

     
SAP HANA

Verilerin saklanması için kullanılan birçok veritabanı sistemi mevcuttur. SAP HANA ise bu veritabanı sistemlerinin en çok bilinenlerinden bir tanesidir. In memory çalışma prensibine sahip olan bu sistem database ve analiz uygulamaları için oldukça hızlı bir çalışma hızı sunmaktadır. Öyle ki 3600x katlık bir hız söz konusudur. Standart veri analizi yapan sistemlere nazaran hızı dolayısıyla da doğal olarak daha yüksek fiyatlara sahiptir. SAP’ın başlangıcı ise 1979 ile başlar. Verilerin işlenmesinin öneminin anlaşıldığı yıllardır bunlar ayrıca. R2 versiyonu ile başlayan bu süreç 1992 yılında R3 versiyonu ile devam etmiştir. 

Bu ürünün temelinde web uygulamaları da yer almıştır ve 2004 yılında ERP olarak karşımıza çıkmıştır. Sürekli olarak gelişen database mimarisi hızlı bir büyüme göstermiştir. Sürekli olarak bir yenilenme süregelmiştir. RDMS olarak da adlandırdığımız yapı üzerinde yeni tabloların eklenmesi ve büyük data çalışmalarının yapılabildiği optimize işlemleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin artması ve buna bağlı olarak doğan alan ve hız ihtiyacı performansa olan açlığı da doğurmuştur. İş dünyası için de oldukça gerekli olan bu durum verilerin işlenişini daha hızlı getirebilecek sistemleri çağırmıştır. 

SAP HANA’nın bu noktada devreye girdiğini de söylemek yanlış olmayacaktır. Hem yurtiçi hem yurtdışı büyük bir pazarlama kampanyasına giren SAP HANA; müşterileri, database üreticilerini ve beraberinde danışmanları da kapsayan büyük değişiklikler meydana getirmiştir. Konvaksiyonel veri tabanlarının yerini alan in memory teknolojiler, Oracle veya Microsoft SQL gibi büyük yapıların transactional veri yönetimlerini alacaktır. Raporlama hızlarında meydana gelen hızlı işlemler BW ile yapılacak işlemleri de kolaylaştırmaktadır. Tabii bütün bunlar, öğrenilmesi gereken konuları da beraberinde getirmektedir. Müşteriler için de yine hızlı analizler demek olabilecek birçok senaryoyu ve olasılığı olabilecek en hızlı şekilde öngörebilmek demektir. Özellikle nihai tüketici ile direkt ilişki ilişkileri olan kurumlar için FMCG gibi farklı senaryolar oluşturulabilir. Böylece daha iyi etkileşimlere sahip senaryolar elde edilebilir. 

Başlangıç olarak HANA 250.000 $ gibi maliyetlerle karşımıza çıkabilmektedir. Başlangıç seviyesi için 256 gb veri için böyle bir fiyat gerekmektedir. Bu yalnızca bir duyum olarak nitelendirilmektedir. Fakat veriyi sıkıştırarak tutması sebebiyle SAP HANA, normalden de 4 veya 10 kat daha az yer tutmaktadır. Yani 400 GB’lık bir veri, HANA sistemi üzerinde 40 GB veya 100 GB olarak tutulmaktadır.