Sistem Odası Dizayn Ve Düzenleme

Sistem odası dizaynı tamamen bir BT çalışanın sadece sistem bilgisinin yanı sıra bir mimar gibi tasarım zekasının da göstergesidir. Günümüz firmalarının BT alanında neredeyse en büyük sorunu, sunucu odalarının karmaşıklığıdır. Rack kabinlerden çıkan kablolar, sarkan switchler, IP telefonlar için kurulan sistemler ve daha nicesi çoğu zaman sistem odasında yürümek için akrobat yeteneği sergilemek zorunda bırakıyor. Bu durum hem BT çalışanlarının işlerini zorlaştırmakta hem de altyapı sistem güvenliğini riske etmektedir.

 

  Sistem odası dizaynı ve düzenleme olayı bir dizi plan gerektirir. Önce oda dizayn edilmeden hangi malzemelerin kullanılacağına karar verilir. Sunucu, santral, modem ve diğer aygıtlar aynı rack kabin içinde mi yer alacak yoksa her sistem ayrı bir kabin içerisinde olup aynı alanda mı toparlanacak bu belirlenmelidir. Ayrıca yer yükseltisi yapılarak her zaman yedek uzunluk bırakılan data, telefon ve CCTV kablolar bu yükselti içerisinde gizlenerek ayak altından kaldırılıp kablo karmaşasının büyük çoğunluğuna son verilir. Ve hangi malzemenin kullanılacağına karar verilip, temin edildikten sonra işin %80 lik kısmını bitirmiş olursunuz. Genel olarak 19U Dik tip rack kabinler tercih edilir data, telefon ve cctv kablolar rack kabine alt taraftan giriş yaptığından dışarıdan hiçbir şekilde kablo gözükmeyecektir. Rack kabin malzemelerinin yerleştirilmesi switchler arası kullanılacak kablolar minimum düzeyde tutularak hangi uç nereye girdiği açıkça görülecek şekilde olmalıdır.

 

  Sistem odası dizaynı planlama ve uygulama aşamasının tamamı tecrübe ve iş disiplini gerektiren bir uygulama alanıdır. Sistemi ileride düzenli çalışmasının da temelleri  de tam olarak bu süreçte sağlanmaktadır. Karya Teknoloji ve Danışmanlık olarak sistem odalarında AB standartlarında kaliteli ve en uyguna sağlanan ürünler ve branşında deneyimli personellerimiz ile düzenli BT sistem odaları için çalışmaktayız.

 

  Cihazlar arası kablo seçimi ve birden fazla kabin kullanılacak ise kabinler arası kablo seçimi oldukça önemlidir. Cat 6 kablo seçimi bu alanda en çok dikkat edilmesi konulardan biridir. Piyasada onlar çeşit ve kalitede cat 6 kablo bulunmaktadır. Bizim için önemli olan 1Gigabit veriyi en uzak mesafemizde hiçbir veri kaybı ve zayıflama olmadan iletebilecek, her şarta dayanıklı olması açısından içi ve dışı ayrı ayrı folyolu olan kablolardan en uygun maliyete kullanmak. Bu tarz kablolar uzun yıllar sağlıklı olarak çalışarak sistemde ek maliyetlere yol açmayacaktır. Cihazlar arasında kullanılacak fiber optik kablolar içinde çeşit ve kalite çeşitliliği de çoktur. Bu kadar çeşit fiber kablo arasında kullanılacak cihazlar ve cihazların desteklerine göre  arkadaşlarımız en uygun olanlarını seçerek uygulayacaklardır.

 

  Karya teknoloji planlamasından başlayıp sistemin çalışmaya başladığı ana kadar sistem odasının her ayrıntısını düşünüp hem gerekli ihtiyaçları önceden belirleyip hazır edecek hem de oluşabilecek sorunlara karşı önlemlerini alarak sorunsuz bir altyapı ve sistem odası dizaynını temin edecektir.

 

    Güneş ışınlarına ve darbeye dayanıklıdır.

 

  •    Ürün ebatları ± (%3) toleranslıdır.

 

  •    Ürünler tek parça (monoblok) olarak üretilir, ek kaynak ve perçin yoktur.

 

  •    Polietilen depolarımız gıda maddeleri tüzüğüne uygundur.

 

  •    Ürünlerimiz uzun ömürlü, sağlıklı, bakım gerektirmez, su ile kolayca temizlenir.

 

  •    Kolay taşınabilir, yer değiştirmelerde zarar görmez.

 

  •    Polietilen ürünlerimiz geri dönüşümlüdür.

 

  •    Üretim hatalarına karşı tüm ürünlerimiz garantilidir

 

  •    Kullanım hatalarına karşı onarım mümkündür.

 

  •    65 °C’ye kadar dayanıklıdır.
Sistem odası dizaynı tamamen bir BT çalışanın sadece sistem bilgisinin yanı sıra bir mimar gibi tasarım zekasının da göstergesidir.
Pentest nedir? Penetrasyon ve Sızma Testi Nasıl Yapılır?

İletişim

Adres: Esentepe Mah.
Kore Şehitleri Cad. No:38/7
Şişli/İstanbul

Tel: +90 212 217 35 35

Fax: +90 212 283 10 11

info@karyabt.com

Copyright © 2023 Karya Teknoloji ve Danışmanlık Hizmetleri AŞ. | Sitede yayınlanan yazılı ve görsel meteryalin tüm hakları saklıdır.