Veri Depolama

     
Veri Depolama
Bilgisayardaki verilerin bulunduğu alanlara verilen isimdir. Türkçe dilinde saklama olarak adlandırılır. Bilgisayar sistemlerinde genellikle iki farklı tip depolama cihazı (Storage Device) bulunur. Bu cihazlarda depolama üniteleri bulunmadığı takdirde, sistem verilerinin kaydedilebileceği bir alan bulamayacağından çalışması mümkün olmaz.
Bahsettiğimiz bu iki kayıt sisteminin biri bilgisayarın kendi donanımında bulunan harddisk ve dışardan harici olarak takılan usb portlardan erişim sağlayan usb bellek, harici disk vb. cihazlardır. Bir diğer veri depolama araçlarıysa RAM ve benzeri, bizim isteğimizin dışında fakat bilgisayarın çalışması için gerekli olan asıl verilerin depolanarak saklandığı araçlardır. Her iki tip depolama aracı da bilgisayarın randımanlı şekilde çalışması ve verilerin işlenmesi için ayrılmaz parçaların arasında yer alır. 
Bilgisayar içerisinde Kullanılan Depolama Aygıtları (Storage Devices)
Artık yavaş yavaş piyasadan silinmeye başlasa dahi mekanik depolama cihazları bugün için bilgisayarlarımızda kullandığımız depolama cihazlarının başını çekmektedir. Bilgisayarlarımız içerisinde kullandığımız başlıca depolama cihazları;
 
-Floppy Disket
Harddisk
SuperDisk
Optik Depolama Aygıtları
 
Bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda yaygın olarak hala kullanılan depolama aygıtları;
 
Blu-Ray
CD- ROM disk
CD-R
CD-RW disk
DVD-R
DVD+R
DVD-RW, ve DVD+RW disklerdir
Flash Depolama Aygıtları
Mekanik disklerin ve optik disklerin her geçen gün dişli birer rakibine dönüşen flash depolama sürücüleri hem çok daha kullanışlı hem de daha ucuz depolama aygıtlarıdır. Flash depolama aygıtlarına şu örnekleri sunabiliriz.
-Jump Bellek veya Flash Bellek
-Hafıza Kartı
-Memory stick
-SSD
 
Tüm bu depolama tipinin yanı sıra günümüzün yükselen teknolojisiyle birlikte geliştirilen online depolama (bulut) depolamanın yeni nesil tipidir. Verilerin tümü aynı anda ulaşılabilirliğe sahip  web sunucuları üzerinde barındırılır.
Veri Depolama Türleri
Depolama ihtiyaçlarına paralel olarak veri saklama teknolojileri de gelişmeye devam etmektedir. 
DAS (direct attached storage), 
NAS (network attached storage) ve 
SAN (storage are network) sistemleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır
Directed Attached Storage (DAS)
Verinin saklanacak cihaz ile depolama yapan cihazların birbirlerine direkt olarak bağlı oldukları sistem çözümleridir. DAS kendisine bağlanan, depolama birimini kendi yerel (lokal) diski olarak görür ve buna göre işlemlerini gerçekleştirir.
 
Network Attach Storage (NAS)
Ağ üzerindeki cihazların erişilebildiği, gönderilen veriyi depolayan ve bu gibi verilere erişimi olanak veren, içerisinde gömülü bir işletim sistemi bulunan ve klasik sunucu sistemlerindek bulunan client/server ilişkisini esasına dayanarak çalışan sistemlerdir. İhtiyaçlara göre, NAS cihazlarının kapasitesi ihtiyaç doğrultusunda istenirse ek diskler ile boyutları arttırılabilir
NAS cihazlarında işletim sisteminin istemci tarafı olmadığı için gelen saldırılara karşı daha güvenlidir, bu dosya sunucularında da böyledir.
Dosya sunucusu (file server) yerine NAS cihazlarının kullanılmasının nedeni güvenliktir.
 
Storage Area Network (SAN)
Depolama birimlerinin paylaşımda olduğu yüksek hızlı ağlardırdır. LAN veya WAN üzerinde çalışan depolama cihazları, SAN teknolojisi sayesinde bütün ağ tarafından kullanılabilir. İhtiyaç olduğu takdirde yeni depolama cihazları ağa eklenerek, ağdaki depolama alanı arttırılarak, ağdaki kullanıcıların hizmetine sunulur.
 
 
 

Kurumsal Sistem Çözümleri

Kurumsal Network Çözümleri

Güvenlik Çözümleri

Güvenlik Çözümleri

 

 

 

 

 

 

 

 

Sistem Odası Dizayn ve Düzenleme

 

 

 

Kablosuz Veri Haberleşmesi Çözümleri

LAN WAN Network Çözümleri

Network Yönetim Ve İzleme Çözümleri

WAN Optimizasyonu Ve DR Çözümleri

Akıllı Yapısal Kablolama Çözümleri

Sistem Odası Dizayn ve Düzenleme

 

 

 

Loglama ve SIEM çözümleri

KVKK (Kişisel Verilerin Korunumu Kanunu) Danışmanlığı

Veritabanı Güvenliği

Felaket Kurtarma (Disaster Recovery - DR )

5651 Loglama Kanunu

Iso27001

Penetrasyon Test

DLP Çözümleri

SIEM ve Korelasyon Çözümleri